Lepiej zapobiegać niż leczyć

(2011-05-10)

ŚWIŃSKA GRYPA – KILKA SŁÓW PRAWDY
O tej chorobie powiedziano już wszystko albo prawie wszystko. Jednak chcąc potraktować problem całościowo należy kilka informacji przybliżyć i usystematyzować, tym bardziej, że kolejne przypadki zachorowań nakręcają spiralę strachu i wywołują burze w mediach.
Musimy pamiętać, że to nie dżuma XXI wieku, ale jedna z odmian grypy, i to wcale nie najgroźniejsza.
Istnieją trzy typy wirusa grypy: A, B i C. Ten pierwszy występuje u ludzi i innych ssaków oraz u ptactwa. Może być przyczyną ciężkich zachorowań i epidemii. Dość łatwo ulega mutacjom (zmianom materiału genetycznego), w wyniku których powstaje całkiem nowy zarazek taki jak wirus świńskiej grypy A/H1N1. Jego niezwykłość polega na tym, że przekroczył barierę międzygatunkową. Wpierw atakował zwierzęta, potem nauczył się zakażać ludzi. Wirus A/H1N1 jest więc zwierzęco-ludzki. Łączy w sobie cechy grypy świńskiej, ptasiej i ludzkiej. Dlatego nie jesteśmy na niego odporni. Ciekawostką jest, iż wyjątek mogą stanowić osoby po 60 roku życia, które zetknęły się z grypą azjatycką w 1957 roku, a którą prawdopodobnie także wywołał wirus zwierzęco-ludzki.

JAK MOŻNA CHRONIĆ SIĘ PRZED ZARAŻENIEM
Wirus A/H1N1, zwany również „hiszpanką” lub „grypą meksykańską” przenosi się drogą kropelkową. Zarażamy się nim przebywając w pobliżu kichającego lub kaszlącego chorego albo dotykając przedmiotów, na których znajduje się świeża wydzielina z jego dróg oddechowych. Wystarczy, że potem dotkniemy ust, nosa lub oczu, a wirus przenika do organizmu. Dlatego wirus rozprzestrzenia się tak łatwo w dużych skupiskach ludzi, w miejscach pracy, środkach transportu, domach. Tym bardziej, iż potrafi on poza żywym organizmem przetrwać nawet do 3 godzin.
Aby więc uniknąć zarażenia i nie zostać kolejnym ogniskiem rozprzestrzeniania się choroby należy unikać zatłoczonych miejsc, często i dokładnie myć ręce. Chronimy się ograniczając dotykanie okolic twarzy rękoma. W tym miejscu należy uświadomić sobie, iż sprzedawane już nawet w hipermarketach maseczki są dość mało skuteczne i w zasadzie powinny je nosić przede wszystkim osoby zarażone. Hamują one tylko przez pewien czas rozprzestrzenianie się wirusów podczas kasłania i kichania.
Ważne również jest utrzymywanie czystości pomieszczeń i powierzchni, które potencjalnie mogą być pośrednim źródłem zakażenia. Należy więc często myć i dezynfekować powierzchnie, z którymi mogła kontaktować się osoba chora, np. klamki, słuchawki telefoniczne, blaty szafek czy też sedes. Bardzo ważne jest utrzymywanie niemal sterylnej czystości w toaletach i łazienkach. Im większa dbałość o higienę i czystość, tym mniejsza szansa na przeniesienie wirusa.

CZYM DEZYNFEKOWAĆ
Firma PPUH VOIGT Sp. z o.o. wprowadziła w zeszłym roku do swojej oferty produkt dezynfekcyjno-myjący o nazwie VC 400 EPIDEMED. Jest to skuteczny preparat w zakresie dezynfekcji ale również posiada bardzo dobre właściwości myjące, który zaprzecza pewnym standardom na rynku produktów dezynfekcyjnych, wg których tylko agresywne i toksyczne preparaty mogą być skuteczne w bardzo szerokim spektrum. Otóż przedmiotowy preparat, którego substancją aktywną jest czwartorzędowa sól amoniowa, został dopuszczony przez Ministra Zdrowia do obrotu na terenie RP jako biobójczy produkt dezynfekcyjny o spektrum działania: bakteriobójczym, wirusobójczym, grzybobójczym i prądkobójczym (pozwolenie nr 3356/07).
Oczywiście wcześniej preparat ten został poddany szczegółowym badaniom skuteczności zgodnie z normami europejskimi wobec odpowiednich szczepów testowych wirusów, bakterii, grzybów. Działanie np. wirusobójcze zostało zidentyfikowane poprzez skuteczne działanie wobec bardzo ciężkich do inaktywacji wirusów typu Adeno i Polio według normy EN-14476:2005 w stężeniu 4% i czasie ekspozycji  30 minut. Czyli w tym czasie i stężeniu EPIDEMED ma ogólne własności wirusobójcze (inaktywuje wszystkie typy wirusów).
Wirus typu A/H1N1 należy do grupy wirusów osłonkowych („enveloped”), których inaktywacja nie jest taka trudna. Zostały więc wykonane dodatkowe badania, które pozwoliły udowodnić skuteczność preparatu VC 400 EPIDEMED w stosunku do tego wirusa już w stężeniu 0,5% i czasie ekspozycji 15 minut. Dzięki tym badaniom preparat ten pozwala na szybkie i ekonomiczne zwalczenie wirusa świńskiej grypy ze wszystkich wodoodpornych powierzchni bez stosowania chloru, formaldehydów czy fenoli. Zaletą czwartorzędowych soli amoniowych w tym przypadku jest również ich wysoka temperatura wrzenia i niska prężność par, a wiec gdy preparaty alkoholowe już dawno odparują z dezynfekowanej powierzchni VC 400 EPIDEMED wciąż będzie działał.
Ważnym podkreślenia jest fakt, iż preparat ten przeznaczony jest zarówno do zastosowań w obiektach publicznych, szpitalach, zakładach przemysłu spożywczego i miejscach zbiorowego żywienia jak i do higieny weterynaryjnej w miejscach hodowli, przetrzymywania i transportu zwierząt, co w zderzeniu z faktem, iż wirus grypy typu A/H1N1 jest zmutowanym wirusem zwierzęco-ludzkim jest faktem nie do przecenienia. Tym bardziej, iż ma on również udowodnione działanie wobec ptasiej grypy.
Zdrowie jest naszym najcenniejszym darem dlatego, podsumowując, warto może w tym miejscu użyć sloganu „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tym bardziej, iż objawy tej grypy można łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, a skutki mogą być groźne. Pamiętamy przecież ile ofiar pochłonęła już ta współczesna nam pandemia. Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że największe żniwo wirus zbierał w krajach Ameryki Północnej – krajach z gorszą opieką medyczną i świadomością higieniczną. To jednak stwierdzenie jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że najważniejsza jest profilaktyka.
Nie dołączajmy więc do grona osób, które swoje zdrowie doceniły dopiero wtedy gdy je straciły.

Główny Technolog
mgr inż. Tomasz Pacan
 

Wstecz

SANITARIATY-ŻEL VC 541

Preparat przeznaczony do mycia i dezynfekcji powierzchni, pomieszczeń i urządzeń sanitarnych takich jak muszle klozetowe, pisuary, bidety.

 

Posiada bakteriobójcze i grzybobójcze spektrum działania.  Dzięki zwiększonej lepkości charakteryzuje się dłuższym czasem działania, gdyż wolniej spływa z pionowych i skośnych powierzchni. Skutecznie usuwa rdzę, kamień wodny, tłusty brud, osady wapienne i mydlane. Zapobiega powstawaniu pleśni w miejscach zawilgoconych. W umytych pomieszczeniach pozostawia świeży i intensywny zapach. Nadaje lśniący połysk czyszczonym powierzchniom.


więcej
Dotacje na inowacjeSlaskie.