Lepiej zapobiegać niż leczyć

(2011-05-10)

ŚWIŃSKA GRYPA – KILKA SŁÓW PRAWDY
O tej chorobie powiedziano już wszystko albo prawie wszystko. Jednak chcąc potraktować problem całościowo należy kilka informacji przybliżyć i usystematyzować, tym bardziej, że kolejne przypadki zachorowań nakręcają spiralę strachu i wywołują burze w mediach.
Musimy pamiętać, że to nie dżuma XXI wieku, ale jedna z odmian grypy, i to wcale nie najgroźniejsza.
Istnieją trzy typy wirusa grypy: A, B i C. Ten pierwszy występuje u ludzi i innych ssaków oraz u ptactwa. Może być przyczyną ciężkich zachorowań i epidemii. Dość łatwo ulega mutacjom (zmianom materiału genetycznego), w wyniku których powstaje całkiem nowy zarazek taki jak wirus świńskiej grypy A/H1N1. Jego niezwykłość polega na tym, że przekroczył barierę międzygatunkową. Wpierw atakował zwierzęta, potem nauczył się zakażać ludzi. Wirus A/H1N1 jest więc zwierzęco-ludzki. Łączy w sobie cechy grypy świńskiej, ptasiej i ludzkiej. Dlatego nie jesteśmy na niego odporni. Ciekawostką jest, iż wyjątek mogą stanowić osoby po 60 roku życia, które zetknęły się z grypą azjatycką w 1957 roku, a którą prawdopodobnie także wywołał wirus zwierzęco-ludzki.

JAK MOŻNA CHRONIĆ SIĘ PRZED ZARAŻENIEM
Wirus A/H1N1, zwany również „hiszpanką” lub „grypą meksykańską” przenosi się drogą kropelkową. Zarażamy się nim przebywając w pobliżu kichającego lub kaszlącego chorego albo dotykając przedmiotów, na których znajduje się świeża wydzielina z jego dróg oddechowych. Wystarczy, że potem dotkniemy ust, nosa lub oczu, a wirus przenika do organizmu. Dlatego wirus rozprzestrzenia się tak łatwo w dużych skupiskach ludzi, w miejscach pracy, środkach transportu, domach. Tym bardziej, iż potrafi on poza żywym organizmem przetrwać nawet do 3 godzin.
Aby więc uniknąć zarażenia i nie zostać kolejnym ogniskiem rozprzestrzeniania się choroby należy unikać zatłoczonych miejsc, często i dokładnie myć ręce. Chronimy się ograniczając dotykanie okolic twarzy rękoma. W tym miejscu należy uświadomić sobie, iż sprzedawane już nawet w hipermarketach maseczki są dość mało skuteczne i w zasadzie powinny je nosić przede wszystkim osoby zarażone. Hamują one tylko przez pewien czas rozprzestrzenianie się wirusów podczas kasłania i kichania.
Ważne również jest utrzymywanie czystości pomieszczeń i powierzchni, które potencjalnie mogą być pośrednim źródłem zakażenia. Należy więc często myć i dezynfekować powierzchnie, z którymi mogła kontaktować się osoba chora, np. klamki, słuchawki telefoniczne, blaty szafek czy też sedes. Bardzo ważne jest utrzymywanie niemal sterylnej czystości w toaletach i łazienkach. Im większa dbałość o higienę i czystość, tym mniejsza szansa na przeniesienie wirusa.

CZYM DEZYNFEKOWAĆ
Firma PPUH VOIGT Sp. z o.o. wprowadziła w zeszłym roku do swojej oferty produkt dezynfekcyjno-myjący o nazwie VC 400 EPIDEMED. Jest to skuteczny preparat w zakresie dezynfekcji ale również posiada bardzo dobre właściwości myjące, który zaprzecza pewnym standardom na rynku produktów dezynfekcyjnych, wg których tylko agresywne i toksyczne preparaty mogą być skuteczne w bardzo szerokim spektrum. Otóż przedmiotowy preparat, którego substancją aktywną jest czwartorzędowa sól amoniowa, został dopuszczony przez Ministra Zdrowia do obrotu na terenie RP jako biobójczy produkt dezynfekcyjny o spektrum działania: bakteriobójczym, wirusobójczym, grzybobójczym i prądkobójczym (pozwolenie nr 3356/07).
Oczywiście wcześniej preparat ten został poddany szczegółowym badaniom skuteczności zgodnie z normami europejskimi wobec odpowiednich szczepów testowych wirusów, bakterii, grzybów. Działanie np. wirusobójcze zostało zidentyfikowane poprzez skuteczne działanie wobec bardzo ciężkich do inaktywacji wirusów typu Adeno i Polio według normy EN-14476:2005 w stężeniu 4% i czasie ekspozycji  30 minut. Czyli w tym czasie i stężeniu EPIDEMED ma ogólne własności wirusobójcze (inaktywuje wszystkie typy wirusów).
Wirus typu A/H1N1 należy do grupy wirusów osłonkowych („enveloped”), których inaktywacja nie jest taka trudna. Zostały więc wykonane dodatkowe badania, które pozwoliły udowodnić skuteczność preparatu VC 400 EPIDEMED w stosunku do tego wirusa już w stężeniu 0,5% i czasie ekspozycji 15 minut. Dzięki tym badaniom preparat ten pozwala na szybkie i ekonomiczne zwalczenie wirusa świńskiej grypy ze wszystkich wodoodpornych powierzchni bez stosowania chloru, formaldehydów czy fenoli. Zaletą czwartorzędowych soli amoniowych w tym przypadku jest również ich wysoka temperatura wrzenia i niska prężność par, a wiec gdy preparaty alkoholowe już dawno odparują z dezynfekowanej powierzchni VC 400 EPIDEMED wciąż będzie działał.
Ważnym podkreślenia jest fakt, iż preparat ten przeznaczony jest zarówno do zastosowań w obiektach publicznych, szpitalach, zakładach przemysłu spożywczego i miejscach zbiorowego żywienia jak i do higieny weterynaryjnej w miejscach hodowli, przetrzymywania i transportu zwierząt, co w zderzeniu z faktem, iż wirus grypy typu A/H1N1 jest zmutowanym wirusem zwierzęco-ludzkim jest faktem nie do przecenienia. Tym bardziej, iż ma on również udowodnione działanie wobec ptasiej grypy.
Zdrowie jest naszym najcenniejszym darem dlatego, podsumowując, warto może w tym miejscu użyć sloganu „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tym bardziej, iż objawy tej grypy można łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, a skutki mogą być groźne. Pamiętamy przecież ile ofiar pochłonęła już ta współczesna nam pandemia. Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że największe żniwo wirus zbierał w krajach Ameryki Północnej – krajach z gorszą opieką medyczną i świadomością higieniczną. To jednak stwierdzenie jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że najważniejsza jest profilaktyka.
Nie dołączajmy więc do grona osób, które swoje zdrowie doceniły dopiero wtedy gdy je straciły.

Główny Technolog
mgr inż. Tomasz Pacan
 

Wstecz

GRUND NEUTRAL VC 153

NOWOŚĆ

Skoncentrowany, neutralny środek o silnych właściwościach czyszczących przeznaczony do gruntownego czyszczenia wodoodpornych powierzchni podłogowych.
 
Aktywnie usuwa silne zabrudzenia, woski oraz powłoki polimerowe bez konieczności neutralizacji. W odpowiednich rozcieńczeniach może być również stosowany do bieżącego utrzymania czystości posadzek nie pokrytych polimerami. Posiada właściwości niskopieniące. Zalecany zarówno do mycia maszynowego jak i ręcznego. W doczyszczanym pomieszczeniu pozostawia przyjemny zapach.
USUWANIE POWŁOK POLIMEROWYCH: Zaleca się stosować roztwór 40% (4 litry koncentratu na 10 l r-ru). Czyszczoną powierzchnię namoczyć przygotowanym roztworem myjącym i pozostawić na 10-20 minut. W celu zwiększenia skuteczności procesu usuwania starych powłok należy zastosować do szorowania odpowiedni pad. Następnie zebrać brud bez neutralizacji podłogi.
GRUNTOWNE CZYSZCZENIE: W zależności od stopnia zabrudzenia zaleca się stosować roztwór od 10 do 30% (od 1 do 3 l środka na 10 l r-ru). Roztwór roboczy pozostawić kilkanaście minut na mytej powierzchni, w razie potrzeby szorować. Następnie zebrać brud. Do codziennego utrzymania czystości posadzek stosować roztwór od 1 do 5% (od 100 do 500 ml środka na 10 l r-ru).
 
Zobacz artykuł:
Polimeryzacja - szybciej, łatwiej i taniej!

więcej
Dotacje na inowacjeSlaskie.