GASTRO-SPRINT VC 652 Firmy VOIGT Najlepszym Produktem Targów EuroGastro 2012

(2012-04-06)

Produkt GASTRO-SPRINT  VC 652 firmy VOIGT, do usuwania tłustych plam i olejowych zabrudzeń otrzymał nagrodę za Najlepszy Produkt Targów EuroGastro 2012 w kategorii „Chemia dla gastronomii. Nagroda została wręczona podczas uroczystej Gali Wystawców.

 

GASTRO-SPRINT to gotowy do bezpośredniego użycia preparat w sprayu do usuwania wszelkich tłustych plam i olejowych zabrudzeń. Nowoczesna formuła gwarantuje usunięcie bieżących zabrudzeń z okapów kuchennych, blatów, stołów, posadzek i ścian. Atomizer dozuje odpowiednią dawkę płynu i umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Produkt dopuszczony  do powierzchni mających kontakt z żywnością, dzięki czemu doskonale sprawdza się w restauracyjnych i hotelowych kuchniach narażonych na tłuste osady.

 

Wśród zalet nowego produktu restauratorzy wymieniają między innymi łatwość aplikacji i równomierność rozprowadzenia po powierzchni, szybkość działania, rewelacyjną skuteczność, cytrynowo-miętowy aromat neutralizujący przykre zapachy kuchenne.

 

Odbierając w imieniu firmy Voigt nagrodę Dyrektor Sprzedaży HORECA  Andrzej Zamirowski powiedział - Gdy w zeszłym roku odbieraliśmy statuetkę za najlepszy produkt dla GASTRO-SOFT VC 691, zadeklarowaliśmy, że otrzymana nagroda zmotywuje nas jeszcze mocniej do dalszego rozwoju produktów z linii gastroline. Cieszę się, że udało się nam dotrzymać słowa, czego dowodem jest tytuł „najlepszy produkt EuroGastro 2012” dla GASTRO-SPRINT VC 652. Mogę zagwarantować, iż nasz dział B+R /badań i rozwoju/ w dalszym ciągu pracuje nad kolejnymi produktami, które w niedługim czasie wzbogacą naszą ofertę dla segmentu HoReCa. W tym miejscu chciałbym podziękować naszym Partnerom Handlowym za zaufanie i kreatywną pomoc  we wspólnym budowaniu i rozwoju rynku hotelowo-gastronomicznego.

 

Wyróżnienie dla GASTRO-SPRINT  VC 652 jest kolejną nagrodą dla preparatów firmy Voigt. Medale jakości posiadają również: GASTRO-SOFT VC 691, GRUNDPUR  VC 150, BRUDPUR  VC 242, NANO SAN  VC 112, NANO ORANGE  VC 241.

Wstecz

GASTRO-SEPT VC 620

GASTRO-SEPT   VC 620

Preparat dezynfekcyjno-myjący na bazie czwartorzędowych związków amoniowych o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym, w tym wirusa ebola.

 

Przeznaczony do powierzchni, instalacji, maszyn i urządzeń mających kontakt z żywnością. Zalecany do stosowania w przetwórstwie mleczarskim, owocowo-warzywnym, mięsnym, rybnym i piwowarskim, zakładach gastronomicznych i kuchniach. W stężeniach użytkowych nie posiada zapachu, nie wpływa ujemnie na dezynfekowane powierzchnie, nie powoduje korozji, nie niszczy powierzchni lakierowanych. Zalecane rozcieńczenie: 4÷6% (400÷600 ml środka na 10 l wody).

 


więcej
Dotacje na inowacjeSlaskie.