Zdrowie w twoich rękach

(2011-07-19)

Escherichia coli, znana jako pałeczka okrężnicy, jest bakterią występującą naturalnie w jelicie grubym człowieka jak również zwierząt. Rodzina tego mikroorganizmu liczy aż 157 gatunków. Ostatnio pojawiła się nowa zmutowana forma EHEC 0104:H4, która wywołała wiele paniki na terenie Europy. Wiadomo, że szczep ten jest oporny na niektóre antybiotyki, co znacznie utrudnia leczenie. Jest to powód do pełnej mobilizacji nas wszystkich, w zakresie zwiększenia higieny osobistej, szczególnej dbałości o czystość mikrobiologiczną otaczającego nas środowiska oraz żywności.

Pałeczką okrężnicy możemy się zarazić poprzez spożywanie surowych owoców, warzyw czy też picie nieprzegotowanej wody. Bakteria, o której mowa, nie wnika do środka owocu czy warzywa, ale znajduje się na jego powierzchni.

Staranne ich mycie, ogranicza więc, niebezpieczeństwo zarażenia się. Ponadto musimy pamiętać, że do zakażenia może dojść także w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydalinami osób chorych i nosicieli. Higiena pomieszczeń sanitarnych staje się  więc, jednym z priorytetów.
 
Escherichia coli jest bardzo ruchliwa dzięki rzęskom, co umożliwia jej przemieszczanie się na inne produkty bądź też nosicieli – czyli nas. Dlatego by ustrzec się przed groźnymi i niebezpiecznymi skutkami infekcji należy dbać o higienę osobistą oraz higienę przedmiotów codziennego użytku jak i pomieszczeń. Staranne mycie rąk daje możliwość usunięcia z powierzchni skóry chorobotwórczych bakterii, dzięki czemu nie pozwolimy by bakteria ta przedostała się na przykład na inne przedmioty. Użycie mydła antybakteryjnego zapobiegnie rozprzestrzenieniu się drobnoustrojów obecnych na dłoniach, co całkowicie zminimalizuje możliwość infekcji. Jak już wcześniej wspomniałam jest to bakteria ruchliwa i jeśli doszło do  przeniesienia bakterii przez nasze ręce na np. klamkę bądź stół kuchenny trzeba pamiętać o umyciu i dezynfekcji tych  powierzchni poprzez zastosowanie odpowiednich środków dezynfekująco-myjących.

 

Podsumowując -  jeśli zachowamy podstawowe zasady higieny, oraz jeśli użyjemy  odpowiednich do tego środków, jesteśmy w stanie uchronić się przed niebezpiecznymi infekcjami bakteryjnymi.

 

Preparaty skuteczne wobec E. coli:

 

NANO SAN  VC 112

EPIDEMED  VC 400

DEZOPOL-MED COMPLEX  VC 430

SMELPOL  VC 440

GASTRO-SEPT HAND  VC 615

Dr inż. Agnieszka Rączkowska
Specjalista ds. Technologii i Wdrożeń   

Wstecz

H538

Profesjonalny, gotowy do użycia odświeżacz powietrza o aromacie świeżego prania. Eliminuje nieprzyjemne zapachy i odory.
 
Wykazuje intensywne działanie w pomieszczeniach zawilgoconych. Charakteryzuje  się  wydłużonym  czasem  działania.
 
SPOSÓB UŻYCIA: W pomieszczeniach sanitarnych preparat rozpylać na ścianę za muszlą WC lub do pojemnika na szczotkę klozetową. W pozostałych przypadkach aplikować w rogach pomieszczenia (przy podłodze). W zależności od oczekiwanego rezultatu dezodorującego, wielkości pomieszczenia oraz stopnia wentylacji zaleca się od 1 do 5 rozpyleń. Częstotliwość stosowania: 1 raz na 12 godzin. Nie spryskiwać powierzchni i przedmiotów plastikowych lub laminowanych z połyskiem. Długotrwałe działanie preparatu na te powierzchnie może wywołać efekt ich matowienia. Preparatu nie rozpylać „w powietrze”.

więcej
Dotacje na inowacjeSlaskie.