Zdrowie w twoich rękach

(2011-07-19)

Escherichia coli, znana jako pałeczka okrężnicy, jest bakterią występującą naturalnie w jelicie grubym człowieka jak również zwierząt. Rodzina tego mikroorganizmu liczy aż 157 gatunków. Ostatnio pojawiła się nowa zmutowana forma EHEC 0104:H4, która wywołała wiele paniki na terenie Europy. Wiadomo, że szczep ten jest oporny na niektóre antybiotyki, co znacznie utrudnia leczenie. Jest to powód do pełnej mobilizacji nas wszystkich, w zakresie zwiększenia higieny osobistej, szczególnej dbałości o czystość mikrobiologiczną otaczającego nas środowiska oraz żywności.

Pałeczką okrężnicy możemy się zarazić poprzez spożywanie surowych owoców, warzyw czy też picie nieprzegotowanej wody. Bakteria, o której mowa, nie wnika do środka owocu czy warzywa, ale znajduje się na jego powierzchni.

Staranne ich mycie, ogranicza więc, niebezpieczeństwo zarażenia się. Ponadto musimy pamiętać, że do zakażenia może dojść także w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydalinami osób chorych i nosicieli. Higiena pomieszczeń sanitarnych staje się  więc, jednym z priorytetów.
 
Escherichia coli jest bardzo ruchliwa dzięki rzęskom, co umożliwia jej przemieszczanie się na inne produkty bądź też nosicieli – czyli nas. Dlatego by ustrzec się przed groźnymi i niebezpiecznymi skutkami infekcji należy dbać o higienę osobistą oraz higienę przedmiotów codziennego użytku jak i pomieszczeń. Staranne mycie rąk daje możliwość usunięcia z powierzchni skóry chorobotwórczych bakterii, dzięki czemu nie pozwolimy by bakteria ta przedostała się na przykład na inne przedmioty. Użycie mydła antybakteryjnego zapobiegnie rozprzestrzenieniu się drobnoustrojów obecnych na dłoniach, co całkowicie zminimalizuje możliwość infekcji. Jak już wcześniej wspomniałam jest to bakteria ruchliwa i jeśli doszło do  przeniesienia bakterii przez nasze ręce na np. klamkę bądź stół kuchenny trzeba pamiętać o umyciu i dezynfekcji tych  powierzchni poprzez zastosowanie odpowiednich środków dezynfekująco-myjących.

 

Podsumowując -  jeśli zachowamy podstawowe zasady higieny, oraz jeśli użyjemy  odpowiednich do tego środków, jesteśmy w stanie uchronić się przed niebezpiecznymi infekcjami bakteryjnymi.

 

Preparaty skuteczne wobec E. coli:

 

NANO SAN  VC 112

EPIDEMED  VC 400

DEZOPOL-MED COMPLEX  VC 430

SMELPOL  VC 440

GASTRO-SEPT HAND  VC 615

Dr inż. Agnieszka Rączkowska
Specjalista ds. Technologii i Wdrożeń   

Wstecz

H544

Profesjonalny, skoncentrowany preparat do gruntownego mycia powierzchni kwasoodpornych, również do tych, mających kontakt z żywnością oraz w przemyśle spożywczym.
 
Usuwa osady mineralne, cementowe, resztki mydła oraz rdzę i kamień wodny.
 
SPOSÓB UŻYCIA: W zależności od stopnia zabrudzenia mytych powierzchni zaleca się przygotować roztwór o stężeniu od 0,25% do 30% (25-3000 ml środka na 10 l roztworu). Do mycia bieżącego zaleca się roztwór o stężeniu 1% (100 ml środka na 10 l roztworu).

Do mycia gruntownego zaleca się roztwór o stężeniu 5% (500 ml środka na 10 l roztworu).
 
Do okresowego doczyszczania zaleca się roztwór o stężeniu 10% (1000 ml środka na10 l roztworu).
 
Do usuwania szczególnie silnych i wielowarstwowych zabrudzeń zaleca się roztwór  o stężeniu 30% (3000 ml środka na 10 l roztworu).
 
Do doczyszczania silnych zabrudzeń stosować środek wyłącznie aplikowany na gąbkę lub ściereczkę. Umyte powierzchnie mające kontakt z żywnością dokładnie spłukać wodą przeznaczoną do spożycia.

więcej
Dotacje na inowacjeSlaskie.